O tom, že sa nemusí vždy kresliť a maľovať na hodinách výtvarnej výchovy sa presvedčili žiaci 5.A. Využili sme krásne počasie a vybehli na školskú záhradu, kde žiaci pomocou listov, konárikov, kamienkov a rôznych prírodnín vytvárali zaujímavé diela. Deti to veľmi bavilo, čo vidno aj na fotkách. Môžeme vidieť domček so záhradou, kvety, jing a jang, srdce, leva, smajlíky, mapu k pokladu.... Fantázii sa medze nekladú. (Mgr. Ľ. Jurčová)
Land art v 5.A
12
Výtvarné práce žiakov druhého stupňa
Na hodinách výtvarnej výchovy sa dokážeme inšpirovať čím koľvek. Od začiatku školského roka sme sa so žiakmi pustili do výtvarných diel, ktoré boli zamerané napríklad na podnety biológie v umení, kde sa žiaci snažili napodobniť neuróny a výtvarne ich dokončiť, alebo krásou jeseňe a tvorbou farebných stromov, mozaiky, listov...V šiestej triede žiaci vytvárali koláž, kde pozorovali krajinu zo vzdušných balónov. Teším sa na ďaľšie zaujímavé a tvorivé výtvarné práce. (Mgr. Ľ. Jurčová)
2
Projekt žiakov 7. ročnika zo slovenského jazyka a literatúry
Do fotogalérie bol pridaný nový album Projekt žiakov 7. ročnika zo slovenského jazyka a literatúry .
13Literárne exkurzie sú miestom, kde sa žiaci priamo dotknú toho, čo sa učia v škole. Takou bola aj exkurzia na Orave. Prostredníctvom projektu sme našim mladším spolužiakom priblížili miesta a osobnosti našej literárnej histórie. Siedmaci pripravili fotodokumentárnu reportáž, na ktorej pracovali v skupinách, zhromaždili si potrebné informácie, rozdelili úlohy, spracovali popis fotografií, neskôr aj v Powerpointovej podobe a urobili nástenku. Naživo si vyskúšali svoje rétorické schopnosti, preverili komunikačné zručnosti a overili pozornosť svojich mladších spolužiakov. (PaedDr. J.Oravcová)
VESMÍR - exkurzia a prezentácia projektov 4.C
V novembri si žiaci zo 4. C spestrili vyučovacie hodiny prírodovedy prezentáciami svojich projektov na tému "Slnečná sústava".
Pri tvorbe projektov boli potrebné vedopmosti, nápad a kreativita. Vedomosti, ktoré štvrtáci nadobudli počas vyučovacích hodín o slnečnej sústave, doplnili rozšírenými informáciami, ktoré čerpali z rôznych domácich encyklopédií, odborných kníh i internetu. Prepojili tak medzipredmetové vzťahy - informatickú výchovu, prírodovedu, výtvarnú výchovu a slovenský jazyk. Texty o jednotlivých oblastiach písali ručne, dopĺňali ich vlastnými kresbami, či fotografiami. Svoj obzor vedomostí k danej téme si rozšírili aj vďaka exkurzii, ktorú absolvovali v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. (Mgr. A Klaučová)
20
VÝTVARNÝ DEŇ PRE MŠ 2024
V dňoch 6. a 7. novembra 2024 zavítali do našej základnej školy škôlkari a predškoláci z MŠ Hradná, MŠ Dovalovo, MŠ Belka a MŠ Liptovský Peter (čo bolo takmer 100 detí). Cieľom ich návštevy u nás bola účasť na krásnom a tvorivom podujatí s názvom VÝTVARNÝ DEŇ. Tohtoročnou témou bolo stvárnenie štyroch ročných období rôznymi výtvarnými technikami. Škôlkarov najskôr krátkou divadelnou scénkou privítali naše staršie žiačky z 8.B triedy, ktoré predstavovali JAR, LETO, JESEŇ a ZIMU. Všetci pracovali v menších skupinách pod dohľadom našich vyučujúcich a vznikli veľmi zaujímavé umelecké diela.
Všetky detské práce budú vystavené v priestoroch našej základnej školy (chodba pri školskej jedálni) a rodičia predškolákov si ich následne v popoludňajších hodinách môžu prísť ku nám pozrieť.
Poďakovanie patrí p. učiteľkách z materských škôlok za ich ochotu a spoluprácu s našou základnou školou a samozrejme všetkých našim p. učiteľom, ktorí školský Výtvarný deň pripravili a zrealizovali! (ZRŠ)
108Do fotogalérie bol pridaný nový album VÝTVARNÝ DEŇ PRE MŠ 2024.
Týždeň jabĺk - starší pre mladších žiakov
Do fotogalérie bol pridaný nový album Týždeň jabĺk - starší pre mladších žiakov .
Žiaci druhého stupňa na technike piekli jablkové koláče a krájali jablká pre žiakov prvého stupňa. A že im chutilo, vidíte sami.
25
Exkurzia ôsmakov v Martine
Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia ôsmakov v Martine.
Slovenská národná knižnica, Literárne múzeum v Martine, Národný cintorín
9Ďalšou literárnou exkurziou, v tomto šk.roku už treťou, bola návšteva významného kultúrneho centra - Martina. S ôsmakmi sme navštívili Slovenskú národnú knižnicu, kde nám pani sprievodkyňa sprostredkovala zaujímavé informácie o tejto inštitúcii. V jej priestoroch sme sa dozvedeli čosi z jej histórie, zoznámili sme sa s jej fungovaním a významom pre širokú verejnosť. V Literárnom múzeu sme si vypočuli prednášku o histórii z čias národného obrodenia, prezreli sme si bohatú expozíciu vo fotografiách, historických dokumentoch, či rôznych artefaktoch. Naše kroky viedli aj na Národný cintorín, kde sme sa pristavili pri hroboch a pomníkoch našich významných osobností literárneho a kultúrneho života. Veríme, že spoznávanie histórie či rôznych dôležitých inštitúcií takýmto "priamym dotykom" zanechá v mysliach našich žiakov dostatočne hlbokú stopu. (Mgr. J. Stephany, PaedDr. J. Oravcová)
Veselý október v ŠKD - 2.B
Do fotogalérie bol pridaný nový album Veselý október v ŠKD - 2.B.
35
Vyučovanie v maskách v 6.A triede
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vyučovanie v maskách v 6.A triede.
8
Masky v 6.B
Do fotogalérie bol pridaný nový album Masky v 6.B.
2
Projekty 5.B
Do fotogalérie bol pridaný nový album Projekty 5.B.
Žiaci z 5.B si pripravili zaujímavé projekty o svojich rodinách. Ich rodostromy boli naozaj krásne. Úlohou žiakov bolo nakresliť rodostrom po prastarých rodičov, ale niektorí sa dostali ešte o ďalšie dve až tri generácie ďalej. Spoznali mená svojich predkov, zistili, koľko majú alebo mali rokov. Za skvelú prácu ďakujem nielen im, ale aj príbuzným, ktorí s projektami pomáhali. (Mgr. Ivana Juhová)
Hovorme o jedle
3Tento školský rok sa počas jedného októbrového týždňa štvrtáci a žiaci 3.B o čosi viac venovali výžive a zásadám správneho stravovania.
Niektorí si hneď na začiatku navzájom predstavili svoje desiatovníky a pochutili si na ich pestrom obsahu, iní zase z prípravy vynechali svojich rodičov a vlastnoručne sa pustili do ich prípravy. Potom sa už plní energie vydali na boj s teóriou a získané informácie využili vo svojich projektoch, ktoré následne odprezentovali.
Tejto téme sa žiaci venovali aj v rámci výtvarnej výchovy, kde rôznymi výtvarnými technikami stvárnili ovocie a zeleninu. Na angličtine sa štvrtáci zase dozvedeli niečo o "počítateľných a nepočítateľných potravinách," potrápili sa s receptom na jednoduchý koláč alebo si precvičili konverzáciu a spoločne sa zahrali na obchod.
A aby tých zdravých potravín nebolo až príliš, Miško Duda s maminou pripravili pre spolužiakov krásne a chutné muffiny:-) Ďakujeme!
(p.uč. Fajmonová, Miklošková, Tkáčová, Remeňová)
Štvrtáci pod Soliskom
Príjemné jesenné počasie vylákalo 22. októbra do prírody aj našich štvrtákov, ktorí sa tentokrát vydali do Vysokých Tatier.
Najskôr si pod skokanskými mostíkmi pripomenuli zašlú slávu tohto, dnes už bohužiaľ nevyužívaného areálu, posilnili sa pred ďalšou cestou a vydali sa k Chate pod Soliskom. Hrdinsky, niektorí s vypätím všetkých svojích síl, vystúpili strmým terénom. Cestou úspešne vyplašili skoro všetky tatranské medvede, podaktorí zase aktívne "riešili" problematiku nastávajúcej vykurovacej sezóny, iní sa pod vplyvom nečakaných okolností rozhodli istiť skupinu zo "základného tábora" a vrátili sa. Posmelení svojím výkonom, drobným občerstvením a krásnymi výhľadmi spod chaty sa vydali na cestu späť. A aby bol aj tento výlet ako má byť, na záver nakúpili drobné suveníry a darčeky.
Veríme, že im krásu našich hôr pripomenie nielen odznievajúca svalová horúčka a magnetka na chladničke, ale aj nezabudnuteľná spomienka na tento krásny deň!
(p.uč. Fajmonová, Remeňová, Klaučová a p.Moravčík)
ŠKD 3.A. - Jesenné sovičky.
2
THD -" Deň JABLKA"
21. OKTÓBER – Svetový deň jablka
Žlté, zelené, červené, sladké, kyslé, malé, veľké .... plné vitamínov, vlákniny, výnimočnej chuti... Domáce odrody jabĺk dopestované na Slovensku sú obľúbeným, regionálnym ovocím. A či sú aj sezónne? Ich konzumácia sa odporúča CELOROČNE.
A my sme sa ako každoročne zapojili do tejto aktivity a žiaci z 8.C a 6.B napiekli jablkové koláčiky pre našich drobcov z 1. stupňa. Dúfame, že si pochutili nielen deti, ale aj pani učiteľky.(Mgr. Zuzana Mikšovská Krajčušková)
29
2.B na Štrbskom plese
Do fotogalérie bol pridaný nový album 2.B na Štrbskom plese.
17
Liečivé rastliny
Projektové vyučovanie umožňuje žiakom objavovať nové, zaujímavé spojitosti prírodovedných predmetov s praktickým životom a vedie ich k samostatnému, aktívnemu prístupu k učeniu. Žiaci 6.B a 6.C triedy si pripravili projekty o liečivých rastlinách, ktoré prezentovali pred svojimi spolužiakmi. Na ukážku doniesli aj čerstvé alebo usušené bylinky, či voňavý čaj. Cieľom bolo oboznámiť sa s bežnými liečivými rastlinami rastúcimi na Slovensku. Je prospešné, aby žiaci vedeli tieto rastliny v prírode spoznať a správne využívať ich liečivé účinky. Ďakujem za obohatenie vyučovacieho procesu. (Mgr. I. Čupková)
ŠARKANIÁDA 2024
Jeseň je v našom školskom klube detí už tradične spojená so ŠARKANIÁDOU - podujatím, ktoré sa medzi žiakmi teší veľkej obľube. Tento rok sme sa rozhodli pozvať na našu školskú Šarkaniádu aj predškolákov z materských škôlok z mesta a obcí z blízkeho okolia. Za týmto účelom sme využili vonkajší areál blízkeho gymnázia, ktorý sa premenil na pestrofarebné kráľovstvo! Počasie nám prialo a slnečné lúče sa na všetkých „usmievali“ počas celého podujatia. Pani vychovávateľky z ŠKD a učitelia okrem toho pre deti pripravili aj rôzne pohybové a interaktívne aktivity. Poďakovanie patrí všetkým kolegom za prípravu a organizáciu a rovnako rodičom a zúčastneným žiakom a predškolákom. (Kolektív ZŠ)
78Do fotogalérie bol pridaný nový album ŠARKANIÁDA 2024.
Zážitková hodina biológie
Slnečné októbrové dni sú ako stvorené na prechádzku do prírody. V rámci biológie sme v dňoch 18. a 21.10.2024 so žiakmi 5.A a 5.B absolvovali komentovanú prehliadku Hrádockého arboréta. Našou sprievodkyňou bola pani Ing. Lachmannová zo SOŠLaD v Liptovskom Hrádku. Pútavou formou sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o histórii arboréta, spoznali sme najstaršie a najvzácnejšie dreviny. V domčeku bola pre žiakov pripravená poznávačka najbežnejších slovenských drevín podľa konárikov, listov, šišiek a semien. Zohriali sme sa nielen pri krbovej peci, ale aj pri teplom čaji, ktorý pre nás pripravil pán záhradník Kakalejčík. Ďakujeme pani Lachmannovej za zážitkovú hodinu biológie a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. (Mgr. I. Čupková)
22
Geografická exkurzia planetárium Maximiliána Hella v Žiari Nad Hronom
Dňa 17. 10. 2024 naši žiaci navštívili Planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Toto moderné zariadenie ponúka návštevníkom jedinečný pohľad na vesmír a jeho tajomstvá. Planetárium žiakom 5.A a 5.B poskytlo fascinujúce zážitky. Jedným z najzaujímavejších programov, ktoré planetárium ponúka, je projekcia slnečnej sústavy prostredníctvom dát získaných zo sondy Voyager. Táto misia, ktorá začala v roku 1977, nám poskytla neoceniteľné informácie o našich susedných planétach a ich mesiacoch. Návštevníci majú možnosť sledovať fascinujúce zábery a animácie, ktoré zobrazujú detaily planét, ich atmosféry a povrchových vlastností. Tento program je skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť viac o tom, čo robí našu slnečnú sústavu tak jedinečnou. Ďalšou zaujímavou aktivitou je pozorovanie Slnka cez špeciálne teleskopy. Tento program nám umožnil zažiť krásu slnečnej sústavy na vlastné oči. S odborným sprievodcom sme sa mohli pozrieť na slnečné škvrny a ďalšie fascinujúce javy, ktoré sa odohrávajú na našej najbližšej hviezde. Tieto pozorovania sú nielen poučné, ale aj vzrušujúce, najmä pre deti. Planetárium Maximiliána Hella ponúka aj interaktívne expozície, kde si naši žiaci mohli overiť svoje vedomosti o striedaní dňa a noci a ročných obdobiach pomocou telúria. Toto zariadenie vizuálne demonštruje, ako pohyb Zeme okolo Slnka a jej rotácia spôsobujú rôzne fázy dňa a noci, ako aj zmeny ročných období. Tieto aktivity sú skvelým spôsobom, ako sa učiť hrou a rozvíjať u detí kritické kritické myslenie. Planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom je miestom, kde sa vedomosti stretávajú s fascináciou. Od projekcií slnečnej sústavy cez pozorovania Slnka až po interaktívne vzdelávacie aktivity, toto zariadenie ponúka množstvo možností, ako sa dozvedieť viac o vesmíre a našej planéte. Aj návšteva mini zoo v parku Štefana Moyzesa je dokonalým spôsobom, ako si spríjemnite čakanie na deň plný objavovania vesmíru . /Mgr. Peter Dedina, Mgr. Ľubica Jurčová, Mgr. Terézia Dedinová/
94