Projektové vyučovanie - aktívny spôsob výučby
Pozrite si prehľad našich otvorených hodín.
OTVORENÁ HODINA TECHNIKY, 9.A: Výroba stromčekov šťastia
V mesiaci máj a jún 2024 bolo na 2. stupni zrealizovaných 11 krásnych otvorených hodín s prítomnosťou zástupcu riaditeľa školy, ktorých cieľom bolo spopularizovať aktívny spôsob výučby v našej škole a to projektové vyučovanie, pri ktorom sú žiaci cez našich pedagógov priamo zapojení do poznávacieho edukačného procesu.
Žiaci 9.A triedy spolu s p. učiteľkou PaedDr. G. Sklenárovou odprezentovali svoju šikovnosť a kreativitu na hodinách techniky. Pani učiteľka najskôr oboznámila žiakov s technikou Feng Šuej (harmónia tela a duše) a následne sa žiaci v skupinách pustili do výroby stromčekov šťastia z drôtu, korálok a skál - pri podobných druhoch prác na hodinách techniky sa u žiakov rozvíjajú ich motorické a estetické zručnosti.
Poďakovanie za otvorenú hodinu patrí nielen našim šikovným deviatakom, ale predovšetkým pani učiteľke PaedDr. G. Sklenárovej, ktorá vytvára na vyučovaní vždy príjemnú a motivujúcu atmosféru, je veľmi profesionálna po odbornej stránke a zároveň ku žiakom veľmi empatická a priateľská. Zohľadňuje individuálne potreby a osobnosť každého žiaka. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA CHÉMIE, 7.C: Lávová lampa a rýchlosť chemických reakcií
Otvorená hodina chémie, ktorú pripravila a viedla p. učiteľka Mgr. V. Sklenková ponúkla našim mladým nádejným chemikom zo 7.C triedy možnosť ukázať svoju šikovnosť pri realizácii bazálnych chemických pokusov. Hlavnou úlohou žiakov, ktorí pracovali tímovo v skupinách bolo, prakticky overovať faktory ovplyvňujúce rýchlosť chemických reakcií - konkrétne reakcie celaskonu s vodou. Svoje závery následne zapisovali do pripraveného výstupného protokolu.
V priebehu laboratórnych meraní bol zrealizovaný aj pre žiakov veľmi zaujímavý demonštračný pokus (experiment), pri ktorom sa podarilo vyrobiť tzv. „lávovú lampu.“
Poďakovanie za otvorenú hodinu patrí všetkým chemikom - žiakom zo 7.C triedy :) a samozrejme vyučujúcej chémie v našej základnej škole, pani učiteľke Mgr. V. Sklenkovej, ktorá dokáže žiakov správne motivovať k aktívnemu učeniu sa, rada ich pritom zapája do vyučovacieho procesu a ponúka im široký priestor na prejavenie ich postojov a názorov. Je pritom nesmierne zodpovedná a ochotná vždy pomôcť žiakom, rodičom alebo nám - kolegom. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA GEOGRAFIE, 5.A: SOPKY - okná do hlbín Zeme
Otvorenú hodinu geografie v 5.A triede zamerala p. učiteľka Mgr. Ľ. Jurčová na SOPKY, ktoré pomyselne predstavujú „okná do hlbín našej Zeme.“ Žiaci ešte v priebehu vyučovacieho procesu absolvovali niekoľko aktivít zameraných na spoznávanie sopiek a skupinovým výstupom bol následne posterový projekt a výroba vlastného modelu sopky. Odprezentovanie svojich projektov pred spolužiakmi triedy išlo piatakom veľmi dobre a bolo vidieť, že ich vulkanológia ako vedná disciplína naozaj chytila za srdce :) Sopečné výbuchy je v reálnom živote náročné predvídať, praktické ukážky žiakov však boli vydarené!
Poďakovanie za otvorenú hodinu patrí našim tvorivým piatakom z 5.A triedy a samozrejme našej p. učiteľke Mgr. Ľ. Jurčovej, ktorá vyučuje v našej základnej škole geografiu a výtvarnú výchovu. Podobné vyučovacie hodiny, v ktorých sa objavujú medzipredmetové vzťahy, projektové a zážitkové učenie - nie sú v predmete geografia vôbec výnimkou, práve naopak. Pani učiteľka Mgr. Ľ. Jurčová je veľmi ústretová a kreatívna - inovatívne formy vzdelávania sú jej blízke a rada ich využíva na hodinách so svojimi žiakmi. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA BIOLÓGIE, 5.B: Hádanky z mikrosveta
HÁDANKY Z MIKROSVETA - veľmi poučná, pútavá a pre žiakov podnetná otvorená hodina bola zrealizovaná v 5.B triede na jednej z hodín biológie p. učiteľky Mgr. I. Čupkovej. Žiaci na začiatku vyučovacej hodiny mali zaujímavú aktivitu a úlohu, ktorú zvládli výborne a to sledovať 3 krátke video ukážky na interaktívnej tabuli a snažiť sa definovať objekty pozorované pod mikroskopom. Následne žiaci pracovali v skupinách - na 7 stanovištiach pozorovali trvalé preparáty pod mikroskopmi, ktoré sme zakúpili na 2. stupeň tento školský rok. Na záver mali žiaci do pripraveného protokolu nielen zapísať výsledky svojho pozorovania, ale snažiť sa prekresliť aj jeden z pozorovaných mikroskopických preparátov.
Poďakovanie za otvorenú hodinu patrí našim budúcim vedcom a vedkyniam prírodovedných predmetov z 5.B triedy :) a takisto p. učiteľke Mgr. I. Čupkovej, ktorá vyučuje v našej základnej škole biológiu a anglický jazyk. Práve v olympiádach z biológie sme získali tento školský rok vynikajúce umiestnenia v okresných aj krajských kolách. Pani učiteľka Mgr. I. Čupková je v rámci svojich vyučovacích hodín veľmi priateľská, tvorivá a vnímavá k potrebám všetkých žiakov! Do vyučovania rada integruje zvedavosť, hru až miernu súťaživosť, ktoré sú pre žiakov úplne prirodzené a zároveň sú skvelým impulzom k motivácii. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA HUDOBNEJ VÝCHOVY, 6.B: Prostredníctvom hudby spoznávame kultúru iných národov
Otvorená hodina v 6.B triede sa niesla v duchu spoznávania kultúr iných národov prostredníctvom hudby - konkrétnou témou boli „Piesne a hudba Rakúska.“ Pani učiteľka Mgr. J. Stephany v úvode vyučovacej hodiny počas dychovej, hlasovej a artikulačnej rozcvičky vtiahla žiakov do veľmi príjemnej tvorivej atmosféry. Po krásnom speve obľúbených ľudových piesní sa žiaci zamerali na naučenie rakúskej ľudovej piesne „Ó, du lieber Augustin.“ Z reprezentantov rakúskej tvorby sa žiaci zoznámili so známym hudobným skladateľom Johannom Straussom a jeho skladbou „Na krásnom modrom Dunaji.“
Poďakovanie za otvorenú hodinu patrí žiakom 6.B triedy, ktorí predviedli, že sú výborní speváci a nepochybne p. učiteľke Mgr. J. Stephany, ktorá okrem hudobnej výchovy vyučuje v našej základnej škole aj slovenský jazyk a literatúru. Práve v tomto predmete dlhoročne vedie a pripravuje veľmi úspešne našich žiakov na recitátorské súťaže, v ktorých dosahujeme výrazné krajské a celoslovenské úspechy. Pani učiteľka Mgr. J. Stephany je veľmi tvorivá, kolegiálna, ústretová ako k žiakom, k rodičom, tak i ku kolegom a pre svoju prácu je nesmierne zanietená. Dobré meno školy šíri aj v Základnej umeleckej škole, kde v rámci hudobného odboru vyučuje hru na akordeón.(ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA INFORMATIKY, 5.C: Programovanie v prostredí SCRATCH
Otvorená hodina v 5.C triede, ktorá má od septembra rozšírené vyučovanie informatiky, bola zameraná na postupy, riešenia problémov a algoritmické myslenie v programovacom jazyku SCRATCH. Úlohou žiakov bolo naprogramovať v prostredí Scratch interaktívnu hru. Autíčko zbierajúce poháre a vyhýbajúce sa nebezpečenstvu. Žiaci vo svojich programoch využili vetvenie, cykly, premenné a udalosti. Scratch je ideálny nástroj ako deti naučiť digitálnej tvorivosti - žiaci dokážu vytvárať vlastné animácie, príbehy a hry. Pri ich tvorbe sa naučia kreatívne myslieť a spolupracovať s ďalšími spolužiakmi.
Poďakovanie za otvorenú hodinu smeruje k našim možno budúcim informatikom z 5.C triedy a samozrejme k p. učiteľovi Mgr. M. Kacianovi, ktorý vedie žiakov k tomu, aby získané digitálne zručnosti vedeli využiť aj v bežnom živote. Zadávaním problémových úloh pomáha žiakom dostať sa k samostatným objavom, riešeniam a záverom, čím rozvíja ich tvorivé a kritické myslenie. Je kreatívny, vždy nápomocný a v kolektíve žiakov aj kolegov obľúbený pre svoju otvorenosť a úprimnosť. Pán učiteľ Mgr. M. Kacian už dlhoročne vedie v našej škole aj záujmový krúžok Robolab, v rámci ktorého dosahujú jeho žiaci vynikajúce výsledky na celoslovenskej a dokonca medzinárodnej úrovni. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA TELESNEJ A ŠPORTOVEJ VÝCHOVY, 6.B: Štafetový beh
Otvorená hodina v 6.B triede bola na telesnej a športovej výchove zameraná na prípravné cvičenia pre štafetový beh. Štafetové behy sú kolektívne atletické disciplíny. Súťažiace družstvo pozostáva zo štyroch bežcov, z ktorých každý bežec prekonáva rovnaký úsek príslušnej trate. Podstatnou súčasťou je odovzdávanie štafetového kolíka medzi bežcami na jednotlivých úsekoch trate. Žiaci pod vedením vyučujúcich p. učiteľky Mgr. S. Baďovej a Mgr. I. Malárika najskôr absolvovali rozcvičku, po ktorej si vyskúšali rôzne kombinácie štafetového behu.
Poďakovanie za otvorenú hodinu patrí našim športovcom opäť zo 6.B triedy a našim vyučujúcim tohto predmetu, Mgr. S. Baďovej a Mgr. I. Malárikovi, ktorí počas roka aktívne pripravujú našich žiakov na rôzne športové súťaže, v ktorých ako škola dosahujeme výborné umiestnenia. Obidvaja vyučujúci dokážu veľmi efektívne pracovať v tíme, sú kolegiálni a ochotní vždy pomôcť. Ich prístup k žiakom a kolegom je ľudský a priateľský. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA BIOLÓGIE, 7.B: Zaujímavosti o ľudskom tele
Otvorená hodina biológie v 7.B triede pod pedagogických vedením p. učiteľky Mgr. Z. Hrnčiarovej bolo na tému Zaujímavosti o ľudskom tele. Žiaci si nad rámec obsahového štandardu spracovali podľa svojho výberu tematické individuálne, resp. skupinové projekty. Ich cieľom bolo cez rovesnícke vzdelávanie priblížiť spolužiakom zaujímavosti o fungovaní ľudského tela. Podpora kritického myslenia pri používaní relevantných zdrojov, argumentácia a rozvoj komunikačných a prezentačných zručností žiakov sa snúbili na 3 vyučovacích hodinách biológie.
Poďakovanie za otvorené hodinu patrí žiakom 7.B triedy za výborne odprezentované projekty, na ktorých si dali záležať a nepochybne p. učiteľke Mgr. Z. Hrnčiarovej, ktorá projektové vyučovanie veľmi vhodne dokáže implementovať do edukácie svojich žiakov, je veľmi aktívna, zodpovedná, cieľavedomá a tvorivá v mnohých školských činnostiach nielen v predmete biológia, ale aj matematika, ktorý takisto vyučuje v našej základnej škole. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA DEJEPISU, 5.A: Hrad Liptovský Hrádok
Otvorenú hodinu dejepisu v 5.A triede zamerala p. učiteľka Mgr. I. Juhová na regionálne dejiny, kde žiaci v úlohe turistických sprievodcov informovali spolužiakov o dejinách a zaujímavostiach hradu Liptovský Hrádok, dominanty nášho mesta. Výklad žiakov bol vhodne doplnený prezentáciou s obrazovým materiálom. A čo najviac zaujalo žiakov? Určite téma majiteľky hradu, „krvavej grófky“ Magdalény Zai, aj udalosti okolo Švihrovskej bitky, výstavba renesančného kaštieľa v 17. storočí a nepochybne živelné pohromy ako požiar a povodeň, ktoré hrad zasiahli a poškodili v priebehu 18. a 19. storočia.
Poďakovanie za historicky ladenú otvorenú hodinu patrí slečnám sprievodkyniam z 5.A triedy, ktoré sa výborne zhostili svojej dočasnej funkcie v rámci preberanej témy a samozrejme p. učiteľke Mgr. I. Juhovej, ktorá cez mnohé podobné hodiny vyučuje takýmito tvorivými a aktivizujúcimi metódami v našej škole práve predmet dejepis a takisto aj občiansku náuku. Po odbornej stránke je to výborná pedagogička s empatickým, otvoreným a priateľským prístupom k žiakom a kolegom. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA SLOVENSKÉHO JAZYKA A LITERATÚRY, 9.A: Spisovatelia v školskej knižnici
Žiaci 9.A triedy spolu s p. učiteľkou slovenského jazyka a literatúry, Mgr. D. Puškárovou, si pripravili zaujímavú interaktívnu hodinu pre svojich mladších spolužiakov z 1. a 2. ročníka. V tento deň ste v priestoroch našej školy mohli stretnúť K. Bendovú, Ľ. Podjavorinskú, M. R. Martákovú a dokonca J. C. Hronského - spisovateľov detskej literatúry, ktorí navštívili našu novú školskú knižnicu. Deviataci sa výborne zhostili svojej úlohy a aj cez tajuplný svet knižných príbehov predstavili životopisné profily jednotlivých spisovateľov. Hravosť, radosť a fantázia ako dôležité atribúty detskej literatúry, ktoré sa často zo života nás dospelých už vytrácajú, boli počas tejto krásnej otvorenej hodiny všade prítomné!
Poďakovanie za prípravu a realizáciu patrí žiakom 9.A triedy, našim spisovateľom detskej literatúry, a samozrejme p. učiteľke Mgr. D. Puškárovej, ktorá cez projektové vyučovanie dokáže veľmi vhodne motivovať žiakov k poznávacej činnosti a aktívnemu učeniu sa. Zároveň pracuje ako vedúca predmetovej komisie slovenského jazyka a literatúry, je tvorivá, pracovne aktívna a má veľmi dobré organizačné schopnosti. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)
OTVORENÁ HODINA ANGLICKÉHO JAZYKA, 8.A: Cestovanie cez prázdniny
Otvorenú hodinu v 8.A triede na hodine anglického jazyka zamerala vyučujúca, p. učiteľka Mgr. T. Lazárová, na situačné rozhovory žiakov na letisku, v hoteli na recepcii a v reštaurácii. Doplnením projektového vyučovania bola prezentácia žiačky prostredníctvom interaktívnej tabule a aktívna komunikácia medzi prezentujúcim a ostatnými žiakmi na vyučovacej hodine.
Poďakovanie za otvorenú hodinu patrí žiakom 8.A triedy, ktorí ukázali, že ich jazykové zručnosti v anglickom jazyku sú na výbornej úrovni a takisto p. učiteľke Mgr. T. Lazárovej, ktorá vedie žiakov k tomu, aby svoje základné komunikačné predpoklady a interpersonálne vzťahy budovali na základe tolerancie, aby ich mohli využiť v občianskom živote a v praktických situáciách. Metódy, formy a prostriedky vyučovania anglického jazyka majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť. Pani učiteľka uprednostňuje také stratégie vyučovania, pri ktorých žiak ako aktívny subjekt v procese výučby má možnosť spolurozhodovať a spolupracovať. Ako ZRŠ musím takisto vyzdvihnúť veľmi empatický, zodpovedný a ochotný prístup p. učiteľky v rámci jej profesijného zamerania. (ZRŠ Mgr. K. Rácz)